OKUTUR 2. BÜYÜK PROJESİNİ BURSA'DA AÇIKLADI..

Göreve geldiği günden bu yana fark yaratan TÜGİAD Bursa Şubesi, Sunay Akın’ı getirerek gündem değiştirdiği ilk toplantısının ardından bir başka önemli ismi daha üyeleri ile buluşturdu. Geleneksel damak tadımız olan simiti uluslararası bir markaya dönüştüren ve başarı hikayesi ile adından söz ettiren Haluk Okutur, Simit Sarayı’ndan daha fazla heyecanlandığı yeni projesini de ilk kez Bursa'da açıkladı. Gıda ve tarım sektörünün ülkenin en güçlü alanı olduğunu söyleyen Okutur, bu yeni projesiyle ülkenin 500 milyar dolarlık 2023 hedefine 500 milyon dolarlık bir katkı yapacağına da söz verdi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi 2. yemekli toplantısını Farma Sigorta’nın katkılarıyla Simit Saraylarının Kurucusu Haluk Okutur’u Holiday Inn’de üyeleriyle buluşturdu. Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Onur Özkul yaptı. TÜGİAD Bursa olarak bilgi ve deneyimleriyle iş dünyasına rol model olacak kişileri üyeleriyle buluşturduklarını ifade eden Özkul, “Gençlere ne zaman girişimciliği anlatmaya kalksam ve bu konuda umutsuzluğa kapılsam Haluk Okutur’un hikayesini hep yanımda buldum” dedi.

Özkul: Biraz daha cesaretli ve çalışkan olalım…

Okutur ile üniversite döneminde tanıştığını ve o günden beri iletişimini koparmadığını belirten Özkul, simit gibi yerli bir markanın uluslararası başarısından çok gurur duyduğunu söyledi. Özkul şunları ifade etti: “Genç girişimcilere küçük bütçelerle büyük işlerde yapılabileceğini her anlatmak istediğimde yanımda hep Haluk Okutur’u buldum. Genç potansiyelimizin çok olduğu ülkemizde Haluk Okutur gibi başarı hikayelerine her zaman ihtiyaç vardır. Sadece doğru hedefler koyarak biraz daha cesaretli ve çalışkan olalım.”

Özkul göreve geldikten sonra yaptıkları çalışmalar ve bundan sonra gerçekleştirecekleri projeler hakkında da kısa bir bilgilendirme yaparak konuşmasını sonlandırdı. Özkul’un ardından kürsüye gecenin konuğu Simit Saraylarının Kurucusu Haluk Okutur geldi.

Türk insanının girişimci ruhu olmasına rağmen cesaret ve özgüven konusunda eksikliği olduğunu ifade eden Okutur, “Böyle organizasyonlar ve deneyim paylaşımları ülkenin geleceğine adına çok önemli. Çalışıyoruz yeni fikirler ortaya koyuyoruz ama devamlılığı konusunda yeni adımlar atamıyoruz. Bu birlikteliklerle, tecrübe paylaşımlarıyla ve birbirimize destekle bunun üstesinden geleceğiz. Ülkemizin sizin gibi girişimci gençlere ihtiyaç var” dedi.

Nereden nereye…

Her girişimci gibi en başında bir çok sıkıntıyla boğuştuğunu söyleyen Okutur, “Simitçi mi olacaksın diyen bir çok kişi beni vazgeçirmek istedi. Ama yılmadım, inandım, cesaret gösterdim ve çalıştım. 2002 yılında 4 kişi ve 10 bin dolar ile başladığımız serüven şu an 300’den fazla mağaza, günlük 650 bin ziyaretçi, 10 bin çalışan ile sürüyor. 2020’deki hedefimizi 2008’de yakaladık. Her hafta 5-6 yeni mağaza açıyoruz. Günde 650 bin insana simit satıyoruz. Dünyadaki en fazla restoran sayısına sahip marka olma hedefinde emin adımlarla ilerliyoruz.nbsp; Şunu söylemeliyim ki eğer bu projeyi gerçekleştirmeseydik birçok değerimizi kaybettiğimiz gibi simiti de kaybedebilirdik” şeklinde konuştu.

Hala simit yapmayı bilmediğini ama simitin çok satıldığını ve ülkenin yemek kültürüne ait önemli bir ürün olduğunu bilmenin girişimcilik adına daha önemli olduğunu vurgulayan Okutur, yeni projesinin detaylarından da ilk kez bahsetti. Simit sarayında artık her şeyin kurumsallaştığını ve yeni projelere yelken açmanın vakti geldiğini söyleyen Okutur, Türkiye'nin en güçlü olduğu gıda ve tarım konusuna eğilmesi gerektiğinin altını çizdi.

500 milyon dolarlık söz…

2 yıldır Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüğünü ve bu konuda ciddi bir yatırım yaptığının altını çizen Okutur yeni projesi hakkında şunları söyledi:

nbsp;“Türkiye'nin tarımsal ürünlerini daha katma değerli hale getirip dünyaya satma projemi çok önemsiyorum. 2 yıldır Ar-Ge çalışmaları sürüyordu ve son 5-6 aydır da üretime başladık ve dünyanın birçok noktasına satar hale geldik. En güçlü olduğumuz konu tarım ve gıda bu konuda yatırımlar yapmalı ve ilerlemeliyiz. Gıda ve tarımda dünya şampiyonlar liginde şampiyon olabiliriz. İleri teknoloji, otomotiv ağır sanayi de yapalım ama kısa dönemde dünya liginde yüksek teknoloji yapan diğer rakiplerimizle yarışma şansımız yok. Tarım ve gıdada uygulayacağımız doğru model ve projelerle Türkiye'nin 15 yıl sonraki tarımsal ihracat gelirinin 600 milyar dolar olacağını öngörüyorum. Böyle bir ihracat Türkiye’yi uçurur. Bu projeyi de buna inandığım için başlattım. Çiftçilerimiz ve köylülerimiz maalesef zor durumda ürettiği ürünü ya değerinin altında satıyor ya da satamıyor ve çürümeye bırakıyor. Bu proje ile çiftçimizin para kazanmasını, onları mutlu etmeyi, ülkemizin en güçlü olduğu sektör olan tarımı canlandırmayı, nihayetinde ülkemizin sosyal yapısını olumlu yönde değiştirmeyi ve tabi ki ülkemizin ekonomisine fayda sağlamayı hedefliyorum. nbsp;Bu yeni projem ile ülkemizin 500 milyar dolarlık 2023 hedefine 500 milyon dolarlık bir katkı yapacağıma söz veriyorum.”

Konuşmaların ardından TÜGİAD Fahri üyesi Fahrettin Gülener ve Haluk Okutur tarafından TÜGİAD Bursa Şubesi’ne katılan yeni üyelere rozet takıldı. Ayrıca Başkan Özkul tarafından Okutur’a, gecenin anısına Renk Otizm Derneği’nde otistik çocukların kendi elleriyle yaptığı bir tabak hediye etti.

Simit Sarayı’na sürpriz ziyaret…

Toplantı sonrasında TÜGİAD Bursa Şubesi Başkanı Onur Özkul ve üyelerle birlikte Özlüce’de bulunan Simit Sarayı’nı ziyaret eden Haluk Okutur, kurumun şapka ve önlüğünü giyip tezgahın başına geçerek Başkan Özkul ve üyelere elleriyle simit ikramı yaptı.